Искате ли да поканите писател?
Ако и вие искате да поканите писател на гости, вижте тук отговори на най-честите въпроси, които учители, библиотекари и родители задават непосредствено преди провеждането на срещи с деца.
Кой може да покани писател?
Всеки учител, библиотекар, книжар или просто ангажиран родител, който би съдействал за посещение в клас, детска градина или частно мероприятие.
Защо да поканя писател?
В динамиката на съвременния ден и всички достъпни електронни забавления връзката на детето с книгата започва да се къса. Срещата с жив детски писател, който може да поговори с децата, да им довери историята зад написването на дадена книга или да сподели с тях интересни случки от кухнята, оставя трайни спомени у детето. Една такава среща може да е достатъчна, за да промени цялостната нагласа към смисъла от четенето въобще.
Какво ще направи писателят?
Всеки писател има различен подход с децата. Някои играят, други четат, трети презентират, четвърти си говорят със самите деца. Както и писателят да избере да проведе срещата си, ефектът върху децата накрая ще е един и същ – чиста магия 🙂 .
Как трябва да се подготвя преди срещата?
Може да поканите писател, когото децата вече са чели и познават. Може самите те да предложат точно той да ви гостува. Ако пък вие искате да ги запознаете с някой по ваш избор, при възможност бихте могли да ги подготвите преди това – да им прочетете, да им разкажете за него. Това ще направи срещата по-дългоочаквана, а ефектът след нея по-дълготраен. Ако нямате възможност да запознаете децата с творчеството на автора, не се притеснявайте. Тогава пък държите в ръкава си коз „изненада“. 🙂
Колко по-рано да уговоря срещата?
Имайте предвид, че писателите (противно на много очаквания) са изключително заети хора. Някои, освен да пишат, работят на пълен работен ден. Други се грижат за издателство, а графикът на трети е пълен със срещи. Планирайте си минимум седмица (ако става дума за посещение в същия град) или дори месец, ако ще се наложи писателят да пътува до друг град в страната.
Заплаща ли се срещата с писател?
Всеки писател или неговото издателство определя дали и как се заплащат гостуванията при деца. Имайте предвид, че всяка среща изисква предварителна подготовка, а пътуването до други градове означава финансови разходи. Стандартно организацията, която кани писателя, би следвало да заплати пътните, нощувката (ако такава се налага) и да предвиди хонорар в зависимост от часовете ангажираност. Разбира се, всичко това е индивидуално, а когато мисията е споделена, съществуват различни варианти.
Ще могат ли децата да си закупят книжки?
Ако мястото и организацията позволяват, то писателят може да носи със себе си книги и децата да си закупят направо след срещата с него, обикновено и на цени с отстъпки. Важно е организаторите да са предупредили децата предварително относно цените и възможността да си закупят, за да се избегне евентуално разочарование при децата след това. По принцип ефектът от срещата би бил значително по-голям за децата, ако те имат възможност да си закупят книга и да я получат с автограф направо от писателя.
Как да удължим ефекта от гостуването на писателя?
Говорете с децата след срещата. Нека ви разкажат какво им е харесало. Започнете да четете книга на госта, обсъждайте книгата през впечатленията ви за него. Когато децата могат да обвържат текста с реална личност, ще видите колко по-интересно ще им бъде да участват в дискусията и да прочетат книгата с интерес. А една прочетена книга за удоволствие автоматично отваря вратата на всички страхотни книги, които тепърва чакат да бъдат открити и обикнати от малките читатели.
Ако все още се колебаете, помислете за това как всяка среща с писател допринася към ОБЩАТА ни мисия заедно да отгледаме и възпитаме интелигентни деца с богата култура, широк светоглед и безгранично въображение. Защото после те ще пораснат добри, емоционално и обществено отговорни възрастни.